a

Kanuni'den Malkoçoğlu'na uyarı

Bahruz Rza | 12:33 |


Kendisinden tuğ isteyen Malkoçoğlu'nda Sultan Süleyman'dan tarihi yanıt..


KANUNİ'DEN MALKOÇOĞLU'NA TARİHİ UYARI

Kanuni Sultan Süleyman, son dönemde adı en çok anılan Osmanlı padişahı. Sultan Süleyman, Almanya'dan Rodos'a bir çok ülkeye mektuplar göndermişti. Ancak bazı mektuplar emri altındakilere yönelikti. Onlardan biri Malkoçoğlu Gazi Bali Bey'e yazılmıştı. Malkoçoğlu Macaristan'da kazandığı zaferlerden sonra bunları dile getirip tuğ istemişti.

Kanuni Sultan Süleyman Han ona karşı şu mektubu gönderdi:

"Serasker olduğun yerlerde ve hükmünün mahallerde bir kimseye zulüm ve düşmanlık etmekten şiddetle sakınasın. Ahirette bize hitap olunursa senin yakana yapışırım. 'O vilayetleri kılıcımla fetheyledim' demeyesin. Memleket Allah-u Teala Hazretleri'nindir. Her şeyi Allah'tan, her şeyin Allah'ın olduğunu bil. Her şeyi bizim rızamız için değil, Allah'ın rızası için yap. Dikkat edip, nefsine gurur getirmeyesin. Fetholunan kalelerin mal ve erzakını hep Beyt-ül mal almışsın. Buna rıza-i hümayunum yoktur."

BAYRAKTAROĞLU, TARİHİ MEKTUPLARI KİTAPLAŞTIRIYOR

Bu mektup eski savcı Necdet Bayraktaroğlu'nun kaleme aldığı yeni 'Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar' adlı kitabından bir alıntıdır. Bayraktaroğlu, buna benzer bir çok mektubu kitabında topladı.

Samanyoluhaber''e konuşan Bayraktaroğlu, Türk tarihinin ilk çıkış yeri Orta Asya'dan Cumhuriyet'e kadar Han, Hakan, Padişahların diğer İmparator, Kral, Dük ve Şahlara yazdığı mektupları kaynaklardan toplayarak bu kitabı hazırladığını söyledi.

Bu mektupların okunduğunda farklı milletlerin manevi hayatları hakkında bilgilere sahih olunacağını söyleyen Bayraktaroğlu, şunları söyledi:

"Mektuplarda Türk tarih sayfalarındaki atalarımızın kahramanlıklarını, asaletini, adaletini, ve diplomasi dilini göreceksiniz. Bu mektupları okuduğunuzda, milletlerin kültür anlayışlarını, manevi hayatlarını, ahlaki ve vicdani değerlerini öğrenmiş olacaksınız."Kateqori: ,